371974-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Tryckta böcker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läromedel, fack- och skönlitteratur; samordnade inköp och distribution.
Referensnummer: Ks 2017/0495
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22110000 Tryckta böcker
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs kommun inbjuder er att delta i upphandling av ramavtal avseende Läromedel, fack- och skönlitteratur; samordnade inköp och distrubution. Interaktiva läromedel samt fortbildningsmaterial ingår också i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22111000 Skolböcker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens omfattning:
Uppdraget innebär att samordna inköp och distribution av läromedel, fortbildningsmaterial, fack- och skönlitteratur, inlästa böcker, samt övrigt pedagogiskt material med tillhörande komponenter såsom CD, DVD eller motsvarande.
Varbergs kommun upphandlar en leverantör som på ett serviceinriktat och kostnadseffektivt sätt ska utföra samordning av beställningar, inköp och distribution samt fakturering av läromedel och fortbildningsmaterial till beställare i kommunen.
Leverantören ska kunna beställa böcker från samtliga svenska förlag/leverantörer samt utländska förlag.
Uppdraget omfattar ALL form av interaktiva (e-läromedel) samt fortbildnings-material för lärare.
Avtal kommer att tecknas med en (1) Anbudsgivare.
Anbud ska omfatta hela förfrågan. Delat anbud accepteras inte.
Allmänt:
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 1.3.2018.