372003-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom havs- och vattenförvaltning.
Referensnummer: 2585-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds intresserade att lämna anbud på Havs- och vattenmyndighetens upphandling om konsulttjänster inom havs- och vattenförvaltning, enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument jämte dess bilagor.
Syftet med upphandlingen är att Havs- och vattenmyndigheten är i behov av efterfrågade konsulttjänster, för Havs- och vattenmyndighetens sakverksamheter.
Upphandlingen är uppdelad i 9 stycken uppdragsområden.
Uppdragsområdena är följande:
— A. Limnologi,
— B. Marinbiologi,
— C. Fysisk påverkan,
— D. Ekotoxikologi,
— E. Samhällsekonomi,
— F. Fjärranalys inklusive GIS-analys,
— G. Klimat,
— H. Miljöövervakning,
— I. Internationellt arbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 85 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90710000 Miljöledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen