37206-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Campus Gotland
Referensnummer: UH2017/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av lokalvård för Campus Gotland.
Lokalvården ska omfatta normal kontors-, skol- och biblioteksstädning för Uppsala universitet Campus Gotland. Lokalbestånd kan komma att förändras under avtalstiden, vissa lokaler kan komma att sägas upp och andra tillkomma. Universitetet garanterar därför inte omfattningen av uppdraget och avser teckna avtal med en leverantör.
Universitetets lokaler är för närvarande fördelade enligt nedan. Forskningsstationen i Ar är belägen i Fleringe socken på norra Gotland, övriga lokaler är belägna i anslutning till Visby hamn. Lokalernas närmare utformning framgår av bifogade ritningsunderlag, Bilaga 3, Totalt ca 15 070 m2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90900000 Städning och renhållning, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av lokalvård för Campus Gotland. I detta ingår också lokalvård av lägenheter.