372107-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudsutrustning till intensivvårdsavdelning
Referensnummer: 18RS1968
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar köp av ultraljudsutrustning enligt beskrivning i Krav- och prisspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt. Upphandlingen omfattar även option på köp av ytterligare utrustning, tillbehör och reservdelar samt option på service- och supportavtal under utrustningens livslängd. Notera att priset på utrustningen (9.1.1 i krav- och prisspecifikationen) inklusive den tekniska utbildningen av två stycken av Regionens ingenjörer (9.2.2 i krav- och prisspecifikationen) får ej överstiga 550 000 SEK. Anbud som överstiger denna summa kommer inte att utvärderas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33112200 Ultraljudsapparat, 33112300 Ultraljudsscanners, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ultraljudsutrustning till intensivvårdsavdelning.
Köp av en utrustning med option på köp av ytterligare utrustningar.
Priset på utrustningen (9.1.1 i krav- och prisspecifikationen) inklusive den tekniska utbildningen av två stycken av Regionens ingenjörer (9.2.2 i krav- och prisspecifikationen) får ej överstiga 550 000kr. Anbud som överstiger denna summa kommer inte att utvärderas.
Upphandlingsföremål
Regionen kommer att införskaffa en ultraljudsutrustning i samband med tecknande av detta upphandlingskontrakt. Avsikten är att året därpå (2019) köpa 2 stycken ytterligare ultraljudsutrustningar förutsatt att äskade medel erhålls. Utöver dessa kan det bli aktuellt med ytterligare avrop. Avtal kommer att tecknas med en leverantör.