372143-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verkstadstjänster
Referensnummer: 20/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar fordonsverkstäder för service och reparationer på personbilar och lätta lastbilar (<3,5 ton).
Fordonsparken består av ca 2 300 stycken fordon och är B-klassade fordon. Fordonen består bl.a av följande bilmärken; Volkswagen, Toyota, Mercedes fordonsbilar, Kia, Fiat, Seat m.m. Göteborgs Stads Leasing AB (GSL) genomför ramavtalsupphandling. Avtalet omfattar fordonsverkstäder för service och reparationer på personbilar och lätta lastbilar 3,5 ton). Leverantören ska vara en så kallad allbilsverkstad och ska kunna utföra erforderlig service och reparationer på ett större antal fordonsmärken. Leverantören skall kunna utföra service och reparationer på fordon med bränsle som bensin, diesel, gas samt hybrider av olika slag. Leverantören ska även kan utföra service och reparation på elbilar. Verkstadsverksamhet som berör avtalsområdet bedrivs huvudsakligen I GSL egen regi, varför upphandlingen är att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1.1.1 Inledning
Göteborgs Stads fordonsparken består av ca 2 300 stycken fordon och är B-klassade fordon. Fordonen består bl.a av följande bilmärken; Volkswagen, Toyota, Mercedes fordonsbilar, Kia, Fiat, Seat m.m. Göteborgs Stads Leasing AB (GSL) genomför ramavtalsupphandling. Göteborgs Stads Leasing inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Avtalet omfattar fordonsverkstäder för service och reparationer på personbilar och lätta lastbilar (<3,5 ton). Leverantören ska vara en så kallad allbilsverkstad och ska kunna utföra erforderlig service och reparationer på ett större antal fordonsmärken. Leverantören skall kunna utföra service och reparationer på fordon med bränsle som bensin, diesel, gas samt hybrider av olika slag. Leverantören ska även kan utföra service och reparation på elbilar. Leverantören skall kunna installera och i förekommande fall utföra kalibrering på alkolås. GSL använder i dagsläget Dräger 7000. Verkstadsverksamhet som berör avtalsområdet bedrivs huvudsakligen I GSL egen regi, varför upphandlingen är att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten. Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör avtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta avtal. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna och leveransställen. Bolaget förbehåller sig därför rätten att kunna överlåta rättigheter och skyldigheter enligt kommande avtal till annan juridisk person.
Göteborgs Stads Leasing AB, 556442-1716, Box 1086, 405 23 Göteborg
Leverantören ska i anbudet visa att den uppfyller förutsättningarna och kraven i upphandlingsdokumenten. Obligatoriska krav på leverantören och uppdraget måste uppfyllas. Genom anbudssvar accepterar leverantören samtliga föreskrivna villkor i upphandlingsdokumenten. Anbudssvar innebär även ett intyg på att uppgifter i anbud och bilagor är sanningsenliga. Leverantören är ansvarig för att efterfrågad information anges och att begärda dokument bifogas anbudet. Leverantören uppmanas därför att noggrant gå igenom och kontrollera sitt anbud innan de lämnas in. Om leverantören avstår från att svara på något av de ställda kraven eller frågorna kommer detta att tolkas som att kravet inte kan uppfyllas eller att kravet inte accepteras. Om leverantören ”låst upp” en skyddad anbudsbilaga eller ändrat i skyddade celler kan leverantören komma att uteslutas. Anbudet ska vara författat på svenska. Dock kan certifikat, intyg och bevis eller liknande vara på engelska eller skandinaviska språk. Ersättning för upprättande av anbud utgår inte.
Frågor med anledning av upphandlingen ska ställas så tidigt som möjligt skriftligt via TendSign. Endast skriftliga svar i TendSign är bindande. Sista dag att ställa frågor är nio dagar före sista anbudsdag och svar meddelas senast sex dagar före sista anbudsdag. Om leverantören upplever upphandlingsdokumenten som oklara eller otydliga i något avseende är det viktigt att GSL kontaktas, genom TendSign, så att missförstånd kan undvikas. Frågor och svar liksom eventuella förtydliganden, kompletteringar eller ändringar utgör en del av upphandlingsdokumenten. Leverantören ansvarar själv för att hålla sig uppdaterad på frågor och svar. Observera att anbudsgivare efter anbudstidens utgång endast kan rätta fel i anbud, förtydliga anbud eller komplettera anbud på det sätt som framgår av 4 kap. 9 § LOU. Frågor besvaras via TendSign av Mats Pervik, Göteborgs Stad Leasing AB.