372150-2020 - ResultatSverige-Västerås: Tjänster avseende fast egendom
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsutveckling
Referensnummer: FN 2019/00396-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrag inom fastighetsutveckling omfattar bl.a. följande:
— Rådgivning vid markanvisningar avseende byggherreperspektiv
— Rådgivning avseende affärsstrategier för fastigheter,
— Rådgivning då försäljning ska ske av fastigheter eller markanvisningar
— Rådgivning avseende förhandlingar av fastigheter och hyresförhållanden
— Utredning av fastigheters möjligheter för framtida användning,
— Projektledning avseende fastighetsutveckling omfattande utveckling av fastigheten på fastighetskontorets uppdrag och leda eller bistå vid genomförande av utveckling eller avyttring
— Uppföljning och granskning av genomförda projekt
— Föredra, presentera och förankra arbetet för såväl kommunens tjänstemän som nämnder och kommunstyrelse
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se FU.