Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjullastare ME-klass 22.1517.
Referensnummer: 17/105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144710 Hjullastare
II.1.4.
Kort beskrivning
Hjullastaren ska ersätta befintlig hjullastare som har för låg lyftkapacitet för den materiel som MSB hanterar idag. Hjullastaren ska användas i förrådsdrift för hantering av gods, i utemiljö, och inomhus i förrådsbyggnader. Hjullastaren kommer också att användas med snöplog för snöröjning av gårdsplan och kommer även i vissa fall att användas med skopa.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 43313100 Snöplogar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen