372176-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsmaterial allmänt,omtag.
Referensnummer: VF 2016-0178-omtag
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Vasskala, medicinbägare, doseringsask medicin, patienthygienartiklar, förkläden, halskragar, hakstöd, magsonder, hygienskydd till fjärrkontroll, öronpinne stål, munstycke till spirometer, set och tillbehör till Pleurix, overall engångs m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning - EA26 - LA26 - UB07, 33700000 Hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen:
Upphandlingens referensnummer och benämning är:
VF2016-0178 omtag, Sjukvårdsmaterial allmänt-omtag.
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper: 50, 57, 58, 59, 64, 65, 67, 68, 70, 71, 73, 74, 76, 92, 100, 104, 109, 110, 113, 114, 115, 129, 137, 142, 147.
Omtaget till avtalet sjukvårdsmaterial allmänt göras p.g.a. avsaknad av anbud i vissa grupper och ett fåtal kravförändringar.
Några exempel på produkter: Vas skala, medicinbägare, doseringsask medicin, patienthygienartiklar, förkläden, halskragar, hakstöd, magsonder, hygienskydd till fjärrkontroll, öronpinne stål, munstycke till spirometer, set och tillbehör till Pleurix, overall engångs m.m.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 3 500 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalet Sjukvårdsmaterial allmänt har av Varuförsörjningen miljöprioriterats, vilket innebär en ambition från oss om att upphandla miljöbra material.