372220-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende strategisk partner för stadsautomation
Referensnummer: UH 2023-000281
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsalahem är mitt i en digital- och energitransformation som en del i att skapa smartare, energieffektivare, datadrivna och automatiserade fastigheter. Uppsalahem har ambitionen att inom en femårsperiod framtidssäkra sitt fastighetsbestånd genom att arbeta mer datadrivet och samtidigt skapa förutsättningar för att möta omvärldens krav och nå affärsplanens mål med resurseffektivitet i våra ca 1 000 uppvärmda byggnader.
Uppsalahem avser genom denna upphandling att ingå ett ramavtal med en strategisk partner som ska stötta i Uppsalahems digital- och energitransformation. Se vidare Ansökningsinbjudan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 48000000 Programvara och informationssystem, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se Ansökningsinbjudan.