372275-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av militärfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Supportavtal Terrängbil 16.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Tjänster ska utföras i Sverige, och kan vid behov utföras vid instatsområden.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling syftar till att uppfylla behov av underhåll för TGB16.
Detta genom ett supportavtal bestående av bastjänster som avtalas till ett fast pris under avtalstiden samt avropsbara tilläggstjänster som skall vara möjligt att avropa när behov uppstår.
Supportavtalet omfattar livscykelsupport för alla TGB16 seriefordon med förrådsbeteckningar M5138-161011, M5138-161111, M5138-161121, M5138-161131.
Tjänsterna ska tillämpas på hela fordonets användarmiljö, som ska bidra till en effektiv utbyggnad av fordonssystemet och detta inkluderar livscykelsupport och reservdelsförsörjning.
Supportavtalet består av en avtalstid om två (2) år, med möjlighet till förlängning på totalt ytterligare fem (5) år genom optioner. Möjligt total avtalstid är sju (7) år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50630000 Reparation och underhåll av militärfordon
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.