Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel grossist.
Referensnummer: 2016-58
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser beställarens behov av ett grossistsortiment av livsmedel enligt Anbudsprislista bilaga 2 för enheter inom skolverksamhet, servicehus, centralkök, förskolor m.fl. för successivt uttag under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15800000 Diverse livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen