372342-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Installation av fjärrvärme och fjärrkyla hos kund.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Halmstad.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar extern entreprenad i samband med leverans av fjärrvärme och fjärrkyla till kund (fastighetsägare).
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner