372373-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Detaljprojektering av allmän plats vid station Haga
Referensnummer: 2297/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser detaljprojektering av allmän plats enligt detaljplan för station Haga i Göteborg. Detaljplanen hanterar i förändrade trafiklösningar m.m. i samband med anläggning av Västlänkens station.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projekteringen omfattar spårvagns- och busshållplatser, bil-, gång- och cykelvägar m.m. Konsulten ska upprätta handlingar för upphandling av utförandeentreprenad. Uppdraget omfattar även att utreda entreprenadform och ta fram bygghandling för en ny gångbro över Rosenlundskanalen.