372376-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagning av rena och förorenade schaktmassor samt tillhörande anläggningsavfall
Referensnummer: 1130/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal med mottagare som har tillstånd att hantera massor av olika status, typ, jordklass, konsistens och föroreningsgrad. Ramavtalen omfattar mottagning av rena och förorenade massor inklusive kvittblivning. Ramavtalen omfattar även mottagning av oklassificerade massor, inklusive mellanlagring och provtagning på mottagningsplatsen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90522000 Tjänster i samband med kontaminerad jord, 90522200 Disponering av kontaminerad jord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är indelad i två separata delkontrakt:
— Mottagning av rena massor,
— Mottagning av förorenade massor.
Upphandlingen genomförs gemensamt av Göteborgs stads förvaltningar trafikkontoret, fastighetskontoret, park- och naturförvaltningen och kretslopp och vatten samt det kommunala bolaget Göteborgs Hamn AB.