Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsrobotar till egenvårdsbedömda inom hemtjänst och funktionshinderomsorgen/ hos brukare kund
Referensnummer: GNU 2023/83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen har sin grund i beställande myndigheters avsikt att kvalitetssäkra och effektivisera utdelning av läkemedel och omfattar läkemedelsautomater som hjälpmedel i syfte att säkerställa läkemedelshanteringen. Automaterna åsyftar tillse att omsorgstagare som beretts insatser som avser medicinering ska ta föreskriven dos vid rätt tidpunkt. Upphandlingen omfattar hyra av uppskattningsvis 285st dosdispenserade läkemedelsautomater med tillhörande webbaserat administrationssystem under en fyraårsperiod. Avtalet omfattar också en helhetslösning innehållande införandestöd, utbildning, support och service. Avtalet är exklusivt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 405 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33141626 Doseringsutrustning, 42933000 Varuautomater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen