372450-2022 - ResultatSverige-Kristianstad: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pynten pumpstation
Referensnummer: TN 2021/3185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Pyntens pumpstation är Kristianstads största invallningspumpstation, uppförd cirka 1940 och byggdes om till nuvarande utformning på 1980-talet. Pumpstationen tar emot både dagvatten och dräneringsvatten från det invallade området samt utgående avloppsvatten från Centrala reningsverket
via Stordiket.
Pyntens pumpstation utgörs idag av ett pumphus, intagsdamm, två
utloppsledningar samt ett utskov. Entreprenaden omfattar att bygga en ny pumpstation med nytt utlopp till Hammarsjön samt bygga en ny permanent spont kring intagsdammen. Invallningspumpstationen ska ha en pumpkapacitet av totalt 10 m3/s.
Arbeten omfattar också att anlägga en ny vattenväg för anslutning mot ny pumpstation från befintlig intagsdamm, anlägga ett nytt utskov samt utloppsdike, bortleda vatten som avrinner till Stordiket genom pumpning och släppa ut vattnet till Hammarsjön samt erforderliga anläggningsarbeten inklusive muddring av intagsdammen, schakt och gjutningsarbeten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen