372475-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Miljörådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enskild biogasrådgivning
Referensnummer: 4.1.11-01031/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90713000 Miljörådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på rådgivningstjänster för enskild biogasrådgivning av biogasmodul 2, 3a och 3b inom Landsbygdsprogrammets målområde “Energi och klimat”.
De rådgivningsmoduler som nu handlas upp är följande (se även bifogade bilagor):
• Biogasmodul 2: Är biogas något för mig?
• Biogasmodul 3a: Enskild fördjupad biogasrådgivning – Beräkning inför investering i biogasproduktionsanläggning – ekonomi, miljönytta och riskanalys
• Biogasmodul 3b: Enskild fördjupad biogasrådgivning – Affärsmöjligheter, lagstiftning och planering
Rådgivningen är tänkt att erbjudas i hela Sverige. Uppdragen ska utföras 2023 och 2024. Därefter kommer rådgivningen att kunna upphandlas i länsstyrelsernas regi inom Greppa Näringen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning, 80540000 Miljöutbildning, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av uppdraget
Uppdraget innebär att utföra enskild biogasrådgivning inom Landsbygdsprogrammet enligt följande tre (3) moduler:
- Biogasmodul 2: Enskild biogasrådgivning. Är biogas något för mig? Modulen ska utföras enligt modulbeskrivningen i bilaga.
- Biogasmodul 3a: Enskild fördjupad biogasrådgivning – beräkning inför investering i biogasanläggning – ekonomi, miljönytta och riskanalys. Modulen ska utföras enligt modulbeskrivning i bilaga.
- Biogasmodul 3b: Enskild fördjupad biogasrådgivning – affärsmöjligheter, lagstiftning och planering. Modulen ska utföras enligt modulbeskrivning i bilaga.
Mindre justeringar av modultexterna kan komma att göras under avtalsperioden.
Som stöd i rådgivningen finns rådgivningsunderlag framtaget av Hushållningssällskapet i Sjuhärad och Hushållningssällskapet i Halland på uppdrag av Jordbruksverket. Rådgivaren har själv ett stort ansvar att läsa in sig på den informationen och de underlag som Jordbruksverket erbjuder men också att hänga med i utvecklingen framåt och meddela Jordbruksverket om material behöver uppdateras. Beräkningsverktyget Biogaskollen uppdateras efterhand.
Rådgivningen finansieras med medel inom kompetensutveckling energi- och klimat, delområde 2.1. Rådgivningstjänster och handläggs av Jordbruksverkets Informations- och demonstrationsprojekt ”Minskad klimatpåverkan och förnybar energi” (journalnummer 2015-778).