372488-2018 - ÄndringSverige-Luleå: Larmsystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tyst vårdmiljö
Referensnummer: 18/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal på konceptet tyst vårdmiljö (en övergripande lösning för olika typer av patientanrop och larm) för leverans till Region Norrbotten.
Plattform för att hantering av meddelanden och positionering
Funktioner såsom patientanrop, assistanslarm, överfallslarm, kritiska larm
Upphandlingen omfattar även leverans, drift och implementation av ny utrustning, utbildning av användare och tekniker, samt efterföljande service-och underhållsavtal