372568-2019 - KonkurrensutsättningSverige-JOHANNESHOV: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckning av taktila bilderböcker
Referensnummer: 2019/401
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
En taktil collagebok innehåller vanligtvis 10-15 bildsidor. Bildsidorna har oftast en tryckt färg som bakgrund och ibland även tryckt text.
Tryckningen görs idag i första hand med hjälp av screentryck men alternativ tryckmetod med likvärdigt resultat kan också användas. Trycket innehåller dels upphöjda taktila ytor och punkter och dels vanlig text och färgfält.
Textsidorna har vanligtvis vit bakgrund med text i svart eller färg samt transparant eller färgad punktskrift. Omslagen är ofta flerfärgade med taktila ytor och detaljer samt punktskrift.
Varje bokexemplar som säljs till bibliotek och privatpersoner läses många gånger, de läses med fingrarna. Distributionen sker per post, vilket ställer höga krav på både hållbar färg och kartong.
Produktionen av en taktil bilderbok löper under en längre period, ofta närmare ett år.
Den här upphandlingen omfattar endast delmoment, tryckning av taktila bilderböcker.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79810000 Tryckning, 79820000 Trycktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den här upphandlingen omfattar endast delmomentet tryckning av taktila bilderböcker.