372571-2017 - ÄndringSverige-Luleå: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2017 Operationsprodukter förbrukningsmaterial Region Norrbotten.
Referensnummer: 17/32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på förbrukningsprodukter inom operation. Följande varukorgar ingår i upphandlingen:
— Coblatorprober,
— Drapering,
— Drän,
— Engångsskålar,
— Klippare,
— Kniv,
— Kompresser,
— Kundanpassade set,
— Laparaskopi,
— Munskydd och andningsskydd,
— Operationskläder,
— Operationsmössor och pannband,
— Operationsrockar,
— Operationssugar,
— Ortopedi,
— Preparat,
— Pulslavage,
— Urologi,
— Ögon,
— Öron,
— Övrigt.