372624-2017 - PlaneringSverige-Oxelösund: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Revisionstjänster.
Referensnummer: Inköp.2017.12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser sakkunnigt/sakkunniga biträde/biträden till kommunens förtroendevalda revisorer för revision av kommunens nämnder och kommunstyrelsen.
Sakkunnigt/sakkunniga biträde/biträden till lekmannarevisorerna till kommunens helägda bolag Oxelösunds förvaltningsbolag AB (FÖRAB), Kustbostäder i Oxelösund AB och Oxelö Energi AB.
Auktoriserade revisor till kommunens helägda bolag, för lagstadgade revisioner.
Uppdraget omfattar förvaltningsrevision, helårs- och delårsgranskning samt ett antal särskilda granskningar per år. Dessutom ska en (1) Riskanalys göras en gång per år under avtalstiden.
Ersättningen för uppdraget är 700 000 SEK per år (i beloppet ingår inte ersättning för den auktoriserade revisorn), för den auktoriserade revisorn ska separat offert avges enligt förfrågan från beställaren, fakturan ska ställas ut till det bolag som uppdraget avser. I revision hos Oxelö Energi AB ska även granskning av uppgifter som ska lämnas till Nutek ingå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen