Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operatör och leveransplaneringstjänst för Bygglogistikcenter Uppsala.
Referensnummer: KSN-2017-3166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen består av två (2) avtalsområden enligt nedan. Anbud kan lämnas på ett avtalsområde eller på båda avtalsområdena.
Avtalsområde 1: Operatör.
Kontrakt avseende drift av BLC Uppsala och utförande av efterfrågade logistiktjänster.
Avtalsområde 2: Leveransplaneringstjänst.
Kontrakt avseende tillhandahållande av en leveransplanerings- och trafikflödestjänst för planering, övervakning och passage av materialtransporter till anslutna byggarbetsplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 190 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Operatör och leveransplaneringstjänst för Bygglogistikcenter Uppsala
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30196000 Planeringssystem, 44221300 Grindar, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 60161000 Pakettransporter, 63523000 Hamntjänster och spedition, 79991000 Lagerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen