Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya gymnasieskolan – Samverkansledare.
Referensnummer: 17/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun planerar att bygga en ny gymnasieskola med högskoleförberedande program för 2 160 elever. Projektet är i genomförandet indelat i 3 etapper. Inflyttning av verksamheten är planerad till terminsstart HT2021, HT2022 och HT2023.
Projektet ska genomföras projektet i samverkansformen utökad samverkan/ partnering för att på bästa sätt kunna styra mot och uppnå projektets målsättningar och hantera projektets utmaningar.
För projektet ska en samverkansledare anlitas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lunds Kommun planerar att bygga en ny gymnasieskola med högskoleförberedande program för 2 160 elever. Projektet är i genomförandet indelat i 3 etapper. Inflyttning av verksamheten är planerad till terminsstart HT2021, HT2022 och HT2023.