37268-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledare till restaurering av fasader Stockholms slott
Referensnummer: 223-2459/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser fasadrestaurering och antaget konsultföretag ska ansvara för byggledning under åren 2018-2019.
Uppdraget beräknas motsvara ca: 50 % av en heltid.. Uppdraget förutsätter att byggledaren medverkar i möten i Stockholm och projektspråk är svenska.
Projektet är ett säkerhetsprojekt.. Tre (3) optioner om ett (1) år vardera ingår..
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45454100 Restaureringsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71247000 Övervakning av byggnadsarbete, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen