Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster brandskydd för husbyggnad.
Referensnummer: 052-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö kommun upphandlar ramavtal vilket omfattar konsultuppdrag inom området brandskydd för husbyggnad.
Den översiktliga information som kan ges gällande objektens art och omfattning varierar stort, allt från att utföra tidiga underlag som kan ligga till grund för beslut hos beställaren till att utföra statusbesiktningar inom teknikområdet. Vidare kommer det att krävas att antagna konsulter ska bistå med framtagandet av bygglovshandlingar, kompletta förfrågningsunderlag (ritningar, tekniska beskrivningar etc.) utifrån fastställd entreprenadform, samt att förfrågningsunderlaget utformas i enlighet med LOU (lag (2016:1145) om offentlig upphandling). Även upprättande av bygghandlingar och relationshandlingar m.m. ingår i uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen