Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnande projekteringsledare till linbana.
Referensnummer: 1593/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om konsulttjänster avseende en samordnande projekteringsledare till trafikkontorets projekt ”Linbana Järntorget-Wieselgrensplatsen”.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet kommer att genomföras i långtgående samverkan mellan beställare och entreprenör. Konsultuppdraget innebär att i samråd med trafikkontorets projektledare samordna och leda beställarens del av samverkansorganisationen under genomförandestudie, projektering och byggskede.