See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Medicinska engångshandskar och övrig vårdrelaterad skyddsmateriel, III
Beskrivning: Norrköpings kommun i samarbete med Linköping-, Valdemarsvik- , Söderköping och Finspångs kommuner inbjuder Er att lämna anbud på medicinska engångshandskar och övrig vårdrelaterad skyddsmateriel i enlighet med de villkor som framgår av upphandlingsdokumentet. Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst via kommunens upphandlingsverktyg www.e-avrop.com. Upphandlingen omfattar även en option om ett beredskapslager för kommunerna Norrköping-, Valdemarsvik-, Söderköping- och Finspångs kommuner.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Upphandlingen annonserad två gånger tidigare som avbrutits. Det är brådskande med den aktuella anskaffningen.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18424000 Handskar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133030:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 18424300 Engångshandskar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141420 Operationshandskar