372716-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbanalysverktyg
Referensnummer: 2018-5103-4337
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
CSN behöver ett kompetent webbanalysverktyg för att kunna följa upp och utvärdera csn.se och Centralen samt på sikt även e-tjänster.
Webbanalysverktyget ska skapa förutsättningar för att kunna ta korrekta beslut och motivera investeringar när det gäller vidareutveckling och förvaltning av CSN:s kanaler. Med ett webbanalysverktyg ska CSN kunna inhämta kunskap om externa och interna kunder, vilket ska göra det möjligt att eliminera hinder och förbättra kundernas upplevelse på csn.se och Centralen.
Med hjälp av ett webbanalysverktyg ska CSN kunna följa upp och utvärdera utvecklings-insatser och innehåll för att se att de ger önskad effekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen