372791-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elbuss upphandling hållbara leverantörsled
Referensnummer: Samarbete
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Stort behov av hållbart producerade elbussar inför historisk omställning till eldrift.
Fram till 2026 ska 2 600 elbussar upphandlas till kollektivtrafiken i Sveriges tre storstadsområden. SL, Västtrafik och Skånetrafiken
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34121000 Bussar, 34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stort behov av hållbart producerade elbussar inför historisk omställning till eldrift
tes
31610000 Elutrustning för motorer och fordon, 34121100 Bussar för kollektivtrafik
34121100 Bussar för kollektivtrafik, 34144900 Elfordon