372873-2018 - ResultatSverige-Huddinge: Återvinning av avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling av biologiskt avfall
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90514000 Återvinning av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser behandling och slutligt omhändertagande av lättnedbrytbart biologiskt hushållsavfall, med hushållsavfall.
Jämförligt avfall, förpackat matavfall och alkohol för destruktion genom rötning och genom att återvinna energin i form av biogas till fordonsbränsle och biogödsel till produktiv mark.
Omfattningen under 2017 uppgick till ca 15 500 ton. Dock kan ingen volymgaranti ges för transport till leverantörens behandlingsanläggning ska leverantören ha en omlastningsstation max 15 km från
Holmträskvägen 26 i Huddinge alternativt att behandlingsanläggningen ligger max 15 km från Holmträskvägen 26 i Huddinge.
SRV är ett miljöföretag och strävar därför efter att minimera transporter för att minska miljöpåverkan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90514000 Återvinning av avfall, 90524300 Bortforsling av biologiskt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jämförligt avfall, förpackat matavfall och alkohol för destruktion genom rötning och genom att återvinna energin i form av biogas till fordonsbränsle och biogödsel till produktiv mark. Omfattningen under 2017 uppgick till ca 15 500 ton. Dock kan ingen volymgaranti ges för transport till leverantörens behandlingsanläggning ska leverantören ha en omlastningsstation max 15 km från Holmträskvägen 26 i Huddinge alternativt att behandlingsanläggningen ligger max 15 km från Holmträskvägen 26 i Huddinge.