Beskrivning av upphandlingen
Lilla Anna och Alfons är exempel på barnboksfigurer som utformats taktilt på uppdrag av Myndigheten för tillgängliga medier (MTM). Varje år väljer MTM ut böcker som får ny kostym, anpassad för barn som läser med fingrarna.
Det taktila/upphöjda trycket i bokens inlaga och omslag består av punktskrift och relieftryck, övrigt tryck är storstil samt bakgrundsfärger. Produktionen av en taktil bilderbok löper under ett år och omfattar följande moment:
2. Laserskärning,
5. Inbindning.
Den här upphandlingen omfattar moment 3 Tryckning. Ramavtalet planeras att gälla 1.1.2018–31.12.2019, efter den initiala avtalsperioden förlängs avtalet automatiskt med ett (1) år och därefter ytterligare ett (1) år. Detta gäller om inte myndigheten dessförinnan meddelat annat.
MTM framställer 2–4 taktila bilderböcker per år i 75 exemplar vardera. Varje bok innehåller 10–15 bildsidor.
Någon garanti för att en bestämd kvantitet avropas under avtalstiden kan inte lämnas.