372920-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsservice och reparationer.
Referensnummer: UH-2017-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Service, besiktning och reparation av Beställarens bilar och släpvagnar samt service av traktorer, elbilar och maskiner inklusive planering och projektering. Där begreppet fordon tillämpas menas samtliga fordonskategorier son omfattas av avtalet, det vill säga bilar, släpvagnar, traktorer, elbilar och maskiner.
Antalet fordon som omfattas av uppdraget kan komma att förändras under avtalstiden med anledning av försäljning respektive inköp. Nyanskaffade fordon omfattas av uppdraget först efter det att den av försäljaren lämnade garanti och/eller och serviceavtal har löpt ut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Service, besiktning och reparationer av bilar och släpvagnar på ByggService (Zodiaken)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Service, besiktning och reparationer av bilar och släpvagnar på område Centrum inklusive huvudkontoret
Del nr: 2
Service, besiktning och reparationer av bilar och släpvagnar på område Charlottenborg
Del nr: 3
Service, besiktning och reparationer av bilar och släpvagnar på område Ekön
Del nr: 4
Service, besiktning och reparationer av bilar och släpvagnar på område Väster
Del nr: 5
Service, besiktning och reparationer av bilar och släpvagnar på område Borensberg
Del nr: 6
Service och reparationer av traktorer
Del nr: 7
Elbilar
Del nr: 8
Maskiner
Del nr: 9