Huvudsaklig CPV-kod 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Inhyrning av grävmaskiner med förare, för underhållsarbeten och nyanläggning av vatten och avloppsanläggningar, samt för andra arbeten där grävtjänster behövs.
Ramavtal kommer att tecknas för olika maskintyper i områdena Funäsdalen, Hede och Sveg.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen