373016-2017 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av digital arbetsplats – drift, förvaltning och support.
Referensnummer: Af 2017/00086502
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingen inbjuder till förhandlat förfarande avseende upphandling av Digital arbetsplats, drift, förvaltning och support.
Med bakgrund tagen i Arbetsförmedlingens vision 2021, och för att realisera Arbetsförmedlingens målbild vill Arbetsförmedlingen genom denna upphandling skapa förutsättningar för Arbetsförmedlingens framtida digitala IT-arbetsplats som ska möjliggöra ökad samarbetsförmåga, delaktighet, flexibilitet och produktivitet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen