373063-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Avfallstransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallstransporter.
Referensnummer: FEV 16/0103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av en Transportör som under avtalstiden kontinuerligt utför transporter av olika typer av avfall från våra återvinningscentraler till Falu Återvinning och till andra behandlingsanläggningar samt rangering av containrar på vår egen anläggning.
Avtalet kommer att tilldelas en Transportör för hela uppdraget.
Transporterna ska utföras med användande av beställarens egna 22-40 m3 containrar. Beställaren tillser att det finns 3 containrar per transport.
Transporter genomförs dagligen. Normalt sker transporter under dagtid mellan 07-16. Transporterna utförs i samråd med maskinförare hos beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport, 42418940 Containerlastare, 63111000 Containerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen