373159-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Gaser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende gas för laborativ verksamhet
Referensnummer: V-2021-0302
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Avropsberättigade avseende ramavtal gas för laborativ verksamhet gäller nedanstående lärosäten och Delområden:
— Kungliga Tekniska högskolan (KTH)
— Mittuniversitetet (MiUN)
— Linköpings universitet (LiU)
Delområde 1
Gasprodukter och tjänster
Delområde 2
Kundspecifika gasblandningar
Delområde 3
Gas till fasta tankar och gasstationer
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09122100 Propangas, 24110000 Industrigaser, 24111100 Argon, 24111300 Helium, 24111600 Väte, 24111700 Kväve, 24112100 Koldioxid, 24321111 Metan, 24321115 Acetylen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal gas för laborativ verksamhet för nedanstående lärosäten: