Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hosting.
Referensnummer: UH-2016-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72514000 Drift av dataanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar hosting av webbplatsen Hållbar Stad (hallbarstad.se). Under ramavtalstiden kan beställaren komma att avropa hosting för andra webbplatser såsom exempelvis www.arkdes.se
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen