373194-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Statistiktjänster – Upphandling av produktion av statistik om regional linjetrafik och kommersiell linjetrafik på väg undersökningsåren 2025 och 2026 med option för undersökningsåren 2027 och 2028
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av produktion av statistik om regional linjetrafik och kommersiell linjetrafik på väg undersökningsåren 2025 och 2026 med option för undersökningsåren 2027 och 2028
BeskrivningUppdraget är att genomföra en enkät till regionala kollektivtrafikmyndigheter och trafikbolag. Syftet är att sammanställa statistik om a) regional trafik som bedrivs med stöd av beslut om allmän trafikplikt, b) regional kommersiell linjetrafik på väg och vatten, c) interregional och kommersiell linjetrafik på väg
Intern identifierareSta 2025/12
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79330000 Statistiktjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000