373236-2023 - ResultatSverige-Höganäs: Säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larmmottagning och bevakningstjänster
Referensnummer: KS/2021/524
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Höganäs kommun och kommunens helägda bolag bjuder härmed in till anbudslämnande i koncernens upphandling av larmmottagning och bevakningstjänster
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Höganäs kommun och kommunens helägda bolag bjuder härmed in till anbudslämnande i koncernens upphandling av larmmottagning och bevakningstjänster.
Inbjudan
Höganäs kommun och bolagen Höganäs Energi AB, AB Höganäshem och Höganäs Omsorg AB inbjuder härmed till anbudslämnande i upphandling avseende ramavtal för larmmottagning och bevakningstjänster.
Upphandlingen avser larmmottagning och bevakningstjänster till Höganäs kommun och bolagen Höganäs Energi AB, AB Höganäshem och Höganäs Omsorg AB. Uppdraget omfattar framförallt larmmottagning i larmcentral, förebyggande bevakning, allmän traditionell rondering, riktad bevakning och utryckning med åtgärder.Uppdraget omfattar även störningsjour och fastighetsjour för AB Höganäshem. Stationär bevakning/ordningsvakter kan komma att bli aktuellt vid större evenemang, vid oväntade händelser och när behov av bevakning uppstår.
Höganäs kommun bedriver sedan 2016 ett framgångsrikt Trygghetsprojekt tillsammans med nuvarande bevakningsföretag, räddningstjänst, hemtjänst, polis, nattvandrare och fältassistenter. Kommunens mål med upphandlingen är bland annat att upphandlad leverantör fortsätter projektet och vidareutvecklar det förebyggande arbetet i kommunen i nära samarbete med nämnda parter.
Höganäs kommun och de ovan nämnda bolagens inköpsbehov uppskattas till totalt cirka 2 miljoner sek/år. Höganäs kommun lämnar ingen garanti för angivna volymer, omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. En leverantör kommer antas och avrop kommer ske enligt avtalsvillkoren.
Avtalets takvolym är 15 miljoner kronor. När denna summa uppnåtts upphör avtalet att gälla.
Hjärtligt välkomna med ert anbud.