373307-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Strängnäs: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration och försäkring
Referensnummer: KS/2023:24-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal omfattande pensionsadministration och försäkring, fördelat på tre anbudsområden:
1: Pensionsadministration
2: Försäkring, inlösen av pensionsskulder i ansvarsförbindelsen, innan 65 år (option)
3: Försäkring, inlösen av pensionsskulder i ansvarsförbindelsen, efter 65 år (option)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fullständig pensionsadministration inklusive förmedlingstjänst samt utökat handläggarstöd, innefattande:
- Pensionsadministration av A KAP-KR, KAP-KL, OPF-KL, PBF, PFA, PA-KL och äldre bestämmelser och överenskommelser inkluderande pensionsreglementen för förtroendevalda
- Förmedlingstjänst för Avgiftsbestämd ålderspension, ibland kallat "Valcentral"
- Utökat handläggarstöd för anställda och förtroendevalda inom OPF-KL
Del nr: 2
Försäkring, inlösen av pensionsskulder i ansvarsförbindelsen, innan 65 år: option på försäkring av pensionsskulder i ansvarsförbindelsen, såsom IPR-förmåner, för individer yngre än 65 år.
Del nr: 3
Försäkring, inlösen av pensionsskulder i ansvarsförbindelsen, efter 65 år: option på försäkring av pensionsskulder i ansvarsförbindelsen, såsom IPR-förmåner, för individer äldre än 65 år.