373337-2024 - Resultat
Sverige – Installation av styr- och reglersystem – Ramavtal styr och övervakning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal styr och övervakning
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för styr- och övervakningsarbeten och omfattar avhjälpande samt planerat underhåll och mindre ombyggnationer i såväl allmänna utrymmen som i lokaler och lägenheter. Upphandlingen är uppdelad i två (2) anbudsområden, ett för avhjälpande underhåll och ett för planerat underhåll och ombyggnation.
Intern identifierare: FB 2023/799
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 51900000 Installation av styr- och reglersystem
Ytterligare klassificering (cpv): 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1. Planerat underhåll
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för styr- och övervakningsarbeten och omfattar planerat underhåll och mindre ombyggnationer i såväl allmänna utrymmen som i lokaler och lägenheter. Planerat underhåll • Planerat underhållsarbete av befintligt BMS-system. Programmering och idrifttagning i samband med uppdrag. • Installation av styrutrustning Ombyggnation • Modernisering, utbyte/anpassning • Lokalanpassningar av utrustning • Installation av styrutrustning Uppdrag kommer att avropas vid behov. Beställaren garanterar inga volymer eller uppdrag under ramavtalstiden. Antalet fastigheter kan komma att förändras genom nyproduktion och/eller försäljning. Beställaren har för avsikt att avropa arbeten för cirka 40 Mkr/år. Beräknade volymer anger dock inte någon utfästelse eller bedömd kontraktsvolym.
Intern identifierare: 1. Planerat underhåll
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2. Avhjälpande underhåll
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för styr- och övervakningsarbeten och omfattar avhjälpande underhåll i såväl allmänna utrymmen som i lokaler och lägenheter. Uppdrag kommer att avropas vid behov. Beställaren garanterar inga volymer eller uppdrag under ramavtalstiden. Antalet fastigheter kan komma att förändras genom nyproduktion och/eller försäljning. Beställaren har för avsikt att avropa arbeten för cirka 10 Mkr/år. Beräknade volymer anger dock inte någon utfästelse eller bedömd kontraktsvolym.
Intern identifierare: 2. Avhjälpande underhåll