373352-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktning och provning
Referensnummer: 23/155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ackrediterad besiktning och provning av tryckkärl, pannor och fjärrvärme-kulvertsystem samt ackrediterad besiktning av portar, hissar och traverser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte och mål
Syftet och målet med upphandlingen är att tillsammans med en Leverantör uppnå ett långsiktigt samarbete för ackrediterade besiktningar och provning av tryckkärl, pannor och fjärrvärmekulvertsystem samt ackrediterad besiktning av portar, hissar och traverser i Tekniska verken koncernens anläggningar.
Takvolym för samtliga ramavtal under hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 56 000 000 SEK.