2. Förfarande
Förfarande
Titel: Flygfotografering och flygburen laserskanning
Beskrivning: Förfrågan avser upphandling av flygfotografering och blocktriangulering för leverans av flygfoto och orienteringsdata, ortofotoproduktion samt flygburen laserskanning för leverans av klassat punktmoln, markhöjdmodell samt ythöjdmodell. Vidare inkluderas option på utökning av laserskanningen och dess följdprodukters område. Slutligen inkluderas option på sant ortofoto och ythöjdmodell från lodbilder. Upphandlingen ska resultera i ett avtal med en leverantör för en 4 års period.
Intern identifierare: SBF-2025-00346
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79961200 Flygfotografering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000