373377-2020 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TN 2018-1085: Support, underhåll och vidareutveckling av iFIX-plattformen
Referensnummer: TN 2018-1085
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar support, underhåll och vidareutveckling av trafikförvaltningens iFIX-plattform. iFIX är ett SCADA-system som tagits fram av GE och är ett datasystem för automation, övervakning och funktionsstyrning av trafikförvaltningens fastigheter/anläggningar för tunnelbana, pendeltåg, bussdepåer och lokalbanor. SCADA IFIX samlar in data, visar trender och slår larm när något är fel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212211 Programvaruutvecklingstjänster för plattformskompatibilitet, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72240000 Systemanalys och programmering, 72243000 Programmeringstjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen