373399-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetsdrift av gruppbostaden Algatan 5 i Solna.
Referensnummer: ON 2017:71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Algatan 5 är en gruppbostad enligt lagen som stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS). Gruppbostaden är inriktad för personer med förvärvad hjärnskada (personkrets 2). LSS-boendet får inte likna en institution utan ska fungera som personens privata hem.
Nu gällande avtal för drift av gruppbostaden Algatan 5 upphör att gälla 28.2.2017.
För närvarande ansvarar Aleris Omsorg för driften av gruppbostaden.
Ersättning:
Ersättning utgår per dygn och ges efter nivåbedömning enligt modell som finns bifogad som bilaga 5.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85312300 Vägledning och rådgivning, 85312320 Rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning:
Syftet med upphandlingen är att handla upp drift av gruppbostaden Algatan 5. Boendet är för 5 personer med förvärvade hjärnskador, personkrets 2, och med stort vårdbehov. De boende har dagliga aktiviteter utanför boendet på daglig verksamhet. För närvarande ansvarar Aleris Omsorg för driften av gruppbostaden
Verksamheten avser bostad med särskild service för vuxna i enlighet med lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (Kap. 9 §: 9 LSS). Detta är en kvalitetsupphandling med ett i förväg fastställt pris. Verksamheten ska bedrivas enligt de mål och riktlinjer som följer av lag om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS), socialtjänstlagen (SoL) samt andra vid varje tillfälle tillämpliga lagar. Verksamheten ska också bedrivas i enlighet med Socialstyrelsens föreskrifter och allmänna råd. Vidare ska verksamheten utgå från mål som omvårdnadsnämnden antagit (Se budget) och kvalitetsdeklaration.