373401-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Sjukhusmåltider
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kost till Jakobsbergsgeriatriken, ASIH Stockholm Norr och ASIH Stockholm Södra, Långbro park.
Referensnummer: SLSO 17-876
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15894220 Sjukhusmåltider
II.1.4.
Kort beskrivning
SLSO avser nu att upphandla kylda måltider till lunch och middag till totalt ca 118 vårdplatser, veckans alla dagar dvs. 365 dagar per år. Avdelningarna är i princip alltid fullbelagda.
I uppdraget ingår att maten ska levereras tre (3) gånger per vecka. Eventuella beställningar av dagligvaror ska levereras i samband med ordinarie måltidsleveranser.
Ett objekt:
Avtalet består av ett objekt, med två (2) leveransadresser, skälet till detta är att samma matleverantör önskas till Jakobsbergsgeriatriken och de 2 palliativa enheterna vid Jakobsbergs sjukhus och Långbro park enligt LOU 4 kap. § 14.
Upphandlande myndighet menar att på grund av att 2 av de mottagande enheterna ligger i samma byggnad och på samma våningsplan, samt att den ytterligare enheten endast består av 16 patientplaster, kan denna upphandling inte delas upp på mindre anbudsområden.
Handläggare för upphandling:
Handläggare för denna upphandling är:
Helen Ek,
Specifika krav på fisk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55500000 Matsalstjänster och catering, 55521200 Måltidsleveranser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen