373404-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hotelltjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hotelltjänster Kvalitetskategori Longstay.
Referensnummer: 23.3-6503-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55100000 Hotelltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av hotelltjänster i kvalitetskategori Longstay. Statens inköpscentral definition av kvalitetskategorin är ett hotell eller lägenhetshotell med möblerade rum och/eller lägenheter i enlighet med ställda krav i upphandlingen och till viss del lägre krav på hotellets/anläggningens faciliteter och service. På/i rummen/lägenheterna skall det finnas köksutrustning, möjlighet till egen matlagning och kylförvaring av matvaror.
Parallellt med denna upphandling har ytterligare fyra (4) upphandlingar annonserats (annonserades den 12 september): Hotelltjänster 2017 Kvalitetskategori 2 (23.3-6499-17), Hotelltjänster 2017 Kvalitetskategori 3 (23.3-6500-17), Hotelltjänster 2017 Kvalitetskategori 4 (23.3-6501-17 ) samt Hotelltjänster 2017 Kvalitetskategori 5 (23.3-6502-17).
Statens inköpscentral ansvarar för upphandlingsverksamheten inom den statliga inköpssamordningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55110000 Hotellinkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Möjlighet finns att lämna anbud på delar av upphandlingen, geografisk indelning i orter/zoner i Sverige.
Ramavtalet träder i kraft tidigast 1.7.2018 och löper därefter under en period av 24 månader. Rangordnat avropsförfarande gäller.
Anbud ska vara skrivet på svenska. Svenska språket tillämpas vid ALL kommunikation rörande denna upphandling.
Statens inköpscentral använder sig av upphandlingsverktyget TendSign för hantering av upphandlingsdokumenten och anbud. TendSign ägs av Visma Commerce AB. Anbud kan således inte lämnas i pappersformat, via fax eller e-post.
Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support
Då TendSigns support inte har öppet dygnet runt är det viktigt att ta kontakt i god tid innan sista anbudsdag för att på så sätt garanteras teknisk support.
Tilldelningsbeslut underrättas samtliga Anbudsgivare via TendSign.