373417-2018 - ResultatSverige-Östersund: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende tekniska konsulttjänster för projektet Inlandslänken
Referensnummer: DIA10332
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inlandsbanan AB inbjuder intresserade aktörer att inkomma med anbud gällande ramavtal avseende tekniska konsulttjänster för uppdrag kopplade till projektet Inlandslänken.
Upphandlingen är indelad i 27 anbudsområden och anbudsgivare kan lämna anbud för ett eller flera anbudsområde/-n.
Omfattningen av, och villkoren för, upphandlingen och efterföljande ramavtal framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311230 Järnvägsingenjörstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster, 71351900 Geologi, oceanografi och hydrologi, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631470 Inspektion av järnvägsspår
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen