373477-2023 - ResultatSverige-Borlänge: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeentreprenad förstärkningsledning fjärrvärme i Borlänge
Referensnummer: ABBE 2023/373
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
I Borlänge planeras en fjärrvärmeledning förläggas med en totala sträckan på cirka 3 100 meter, varav cirka 300 meter kommer att förläggas i Trafikverkets bro över Dalälven. I bron planeras även omförläggning av VA-ledningar. Ledningarna kommer att korsa större vägar, bl.a. E16 och även järnväg. Delar av den markförlagda sträckan passerar förorenade områden.
Parallellt med denna prekvalificering pågår också en prekvalificering för utbyggnaden i Falun och en förutsättning för att skapa de eftersträvade ekonomiska- och miljöfördelarna är att båda bolagen bygger ut sina fjärrvärmenät. Det innebära att de båda bolagen, enligt sina respektives besluts- och delegationsordningar,  måste godkänna respektive kontraktssumma och ge klartecken att projekten kan påbörjas. Om det mot förmodan inte blir godkänt hos någon av parterna kommer de båda upphandlingarna att avbrytas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I Borlänge planeras en fjärrvärmeledning förläggas med en totala sträckan på cirka 3 100 meter, varav cirka 300 meter kommer att förläggas i Trafikverkets bro över Dalälven. I bron planeras även omförläggning av VA-ledningar. Ledningarna kommer att korsa större vägar, bl.a. E16 och även järnväg. Delar av den markförlagda sträckan passerar förorenade områden.