373590-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster och Larmcentral
Referensnummer: KS 2022/0523
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar larmcentraltjänster och bevakningstjänster på Beställarens egendom och bevakningsobjekt. I detta ingår bland annat, men inte uteslutande, larmmottagning, larmförmedling, larmöverföring, ronderande bevakning, fast bevakning, utryckning vid inbrottslarm, utryckning eller åtgärd vid driftslarm och fellarm, utryckning vid överfallslarm, larmprov, utryckning vid brandlarm, underhållservice, kameratjänster, rondering med ordningsvakt i kommunens §3 områden.
Larmcentral: Mottagning bärbara larm (larmväskor, överfallslarm).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar larmcentraltjänster och bevakningstjänster på Beställarens egendom och bevakningsobjekt.
I detta ingår bland annat, men inte uteslutande, larmmottagning, larmförmedling, larmöverföring, ronderande bevakning, fast bevakning, utryckning vid inbrottslarm, utryckning eller åtgärd vid driftslarm och fellarm, utryckning vid överfallslarm, larmprov, utryckning vid brandlarm, underhållservice, kameratjänster, rondering med ordningsvakt i kommunens §3 områden.